Ako používať kalíšok

Prvé zavedenie kalíška si skúste ešte pred začiatkom menštruácie, pretože každá žena musí nájsť umiestnenie kalíška, ktoré je optimálne práve pre ňu. Ak si pri prvej menštruácii ešte nie ste istá, či ste kalíšok správne zaviedla, môžete použiť slipovú vložku. Čoskoro zistíte, že kalíšok je veľmi pohodlné a zároveň čisté riešenie menštruačnej hygieny.
Vždy, keď kalíšok niekam položíte, odporúčame ho vyvarením sterilizovať (stačí 5 minút). To v praxi znamená, že kalíšok pred začiatkom menštruácie vyvaríte, a potom ho zavediete. Počas menštruácie ho len vyberiete, vypláchnete čistou vodou a znovu zavediete. Teda ak ho nikam nepokladáte, nie je nutné znovu ho vyvárať. Pri manipulácii s kalíškom dbajte na čistotu svojich rúk.

Zavedenie:
Najlepšia poloha pre zavedenie kalíška do pošvy je v podrepe. Kalíšok navlhčite, aby bolo zavedenie ľahšie. Pre uľahčenie môžete použiť lubrikačný gél na vodnej báze (nie vazelínu), ale čoskoro zistíte, že počas menštruácie to vôbec nie je potrebné.
Kalíšok môžete zaviesť už pred začiatkom menštruácie, a potom nemusíte strážiť, kedy menštruácia začne.

kalisek_mooncup

Preložte kalíšok a uchopte ho medzi palec a ukazovák. Zložený kalíšok zasuňte do pošvy. Nemusíte nijako tlačiť, zasunutie vykonajte v prirodzenom smere. Až keď bude kalíšok celý v pošve, môžete ho pustiť. Ústie kalíška sa roztvorí, pritlačí sa k pošvovej stene a vznikne tak podtlak potrebný k tomu, aby krv neunikala mimo kalíška. Zavedenie kalíška nie je oveľa ťažšie ako zavedenie tampónu, takže sa toho rozhodne nebojte!
Návody na zloženie kalíška od Lunette.

Uistite sa, že ste kalíšok zaviedla správne. Uchopte ho za stopku (nebojte sa, nezasuniete ho tak ďaleko, že by ste na neho nedosiahla a tvar kalíška zabráni jeho posunutiu smerom dovnútra). Skúste kalíšok ľahko povytiahnuť. Ak to nepôjde, vznikol podtlak, zavedenie bolo správne. Pokiaľ by kalíšok išiel ľahko vytiahnuť, pravdepodobne sa nerozvinul správne a neprilieha dobre k pošvovej stene. Môžete tiež zasunúť prst pozdĺž kalíška a obkrúžiť ho, aby ste sa uistila, že je otvorený. Dbajte na čistotu svojich rúk!

Vybratie:
Mala by ste bez problémov dosiahnuť na spodnú časť kalíška (dno nad stopkou). Ak nie, nič sa nedeje a vyberiete ho pomocou stopky alebo stlačením svalov panvového dna posuniete kalíšok nižšie (sú to tie svaly, ktoré použijete, keď chcete prerušiť močenie).
Pri vybratí treba zrušiť podtlak vzniknutý pri zavedení. Stlačte spodnú časť kalíška, tým docielite to, že sa ústie kalíška oddiali od pošvovej steny alebo môžete kalíšok trochu nahnúť do strany. Potom ho vytiahnite. Pri vyťahovaní si tiež môžete pomôcť stiahnutím svalov panvového dna.

Pri použití zistíte, že jediné, o čom viete, je stopka kalíška. Dotýka sa totiž vašej citlivej intímnej oblasti. Až si vyskúšate, že s vyberaním kalíška nemáte žiadny problém, stopku pristrihnite. Uvidíte, že nakoniec si budete tak istá, že stopku odstránite úplne.
Niektoré z kalíškov sa vyrába aj s guľôčkou, očkom alebo bez zakončenia. U týchto variantov nie je nutné nič strihať.
Pozrite sa na Mooncup video „Ako kalíšok používať“ na YouTube. Krátke video s komentárom v angličtine ukazuje ako menštruačný kalíšok zaviesť a vybrať.

Ako často kalíšok vyprázdniť?
Menštruačný kalíšok udrží asi 30 ml tekutiny, čo je priemerne jedna tretina celkového množstva za celý menštruačný cyklus. Ak máte skúsenosti s používaním tampónov, vyprázdňujte kalíšok po rovnakej dobe, kedy by ste menili tampón. Ak nemáte žiadne skúsenosti, vyprázdňujte kalíšok asi po 4 hodinách. Časom pravdepodobne zistíte, že vyprázdňovanie môžete uskutočniť po dlhšej dobe.
Nezabudnite na kalíšok (ľahko sa to stane 🙂 ) a vyprázdnite ho najdlhšie po 12 hodinách. Môžete ho mať samozrejme zavedený aj cez noc, ráno ho ale nezabudnite vypláchnuť.

Hygiena a starostlivosť o kalíšok:
Kalíšok máte vždy 3 týždne uložený, pred ďalším použitím je ho potrebné sterilizovať. Najlepším spôsobom je vyvariť kalíšok vo vode, stačí 5 minút. Nenechajte vodu vyvariť úplne, silikónový kalíšok sa roztečie!
Pri vyváraní môžete do vody pridať kvapku citrónovej šťavy. Zabránite tým usadzovaniu vodného kameňa.
Na sterilizáciu varom môžete použiť praktický kelímok na sterilizáciu.
Možno použiť aj sterilizátor na dojčenské fľaše alebo sterilizačné tablety či roztok. Pred použitím je potom ale nutné kalíšok dobre umyť vodou, aby sa zvyšky dezinfekcie nedostali do kontaktu s pošvovou sliznicou.

Nezabudnite, že sa pri manipulácii s kalíškom dotýkate svojich intímnych partií. Umyte si vždy pred tým ruky! Ak nie je k dispozícii voda a mydlo, môžete použiť antibakteriálny gél. Krv sa zhromažďuje vo vnútri kalíška, pri šikovnej manipulácii sa teda vôbec neušpiníte.

Pri vybratí počas menštruácie kalíšok iba umyte čistou vodou a znovu si ho zaveďte. Ak by ste používanie počas menštruácie prerušila a kalíšok nejakú dobu nepoužívala, je ho nutné pred ďalším použitím znova vyvariť (sterilizovať).
Ak nemáte po ruke umývadlo (napríklad pri použití verejných záchodov), majte so sebou pet-fľašu s vodou. Rovnako by ste ju mali mať kvôli pitnému režimu. Len si hlavne v dobe používania kalíška nekúpte sladenú minerálku 🙂 Môžete tiež použiť kelímok na sterilizáciu. Je skladací, ľahko sa vojde do kabelky a na verejnom záchode ho iba naplníte vodou a vypláchnete v ňom kalíšok.
Možno tiež použiť intímne obrúsky (napr. LadyWipe). Po vytrení nechajte kalíšok chvíľku oschnúť.

Spoločne s kalíškom dostanete látkové vrecúško (okrem značky Yuuki), v ktorom skladujte kalíšok v dobe, kedy ho nepotrebujete. Máme ale v ponuke aj krásne náhradné vrecúška 🙂 Po skončení menštruácie kalíšok dobre vymyte, môžete použiť mydlo na intímnu hygienu. Nerovnosti kalíška ľahko vyčistíte mäkkou kefkou. Skontrolujte tiež, či sú malé otvory pod horným okrajom priechodné (slúžia k uľahčeniu vybratia kalíška). Ak ich potrebujete vyčistiť dôkladnejšie, použite špendlík.
Kalíšok môže počas používania zmeniť farbu (asi ako detský cumlík). Jeho kvalita sa tým ale nemení a neznamená to, že by bol špinavý.

Nedovoľte, aby sa silikónový kalíšok dostal do kontaktu s látkami na báze ropy či rastlinných olejov, ako vazelína, éterické oleje či agresívne čistiace prostriedky – mohli by narušiť štruktúru kalíška. Neskladujte kalíšok v plastových vrecúškach alebo v uzavretých nádobách.

 

Komentáre

komentárov