Soľ z Mŕtveho mora

Mŕtve more a jeho soľ poznajú ľudia z celého sveta. Len do Čiech ju dováža niekoľko firiem a ľudia si ju kupujú pre jej blahodárne účinky, či už v podobe soli do kúpeľa alebo ako súčasť kozmetických prípravkov.

Kedy môžu minerálne soli, bahno či priamo kúpele v Mŕtvom mori pomôcť?

  • liečba akné – ľahkých aj ťažších foriem
  • zmiernenie až potlačenie psoriázy a ekzémov
  • potlačenie kĺbových bolestí
  • riešenie niektorých gynekologických ťažkostí

Mŕtve more

Na hranici Jordánska a Izraela leží Mŕtve more. Hlboko v údolí rieky Jordán, na hranici Jordánska a Izraela, leží Mŕtve more – jeden z najpozoruhodnejších prírodných úkazov na svete. Je to najbohatší zdroj prírodných solí, ktoré sa tu hromadili po tisíce rokov, a tiež najnižší bod na Zemi – Mŕtve more leží 400 m pod úrovňou hladiny mora.

Meno „Mŕtve more“ súvisí s absenciou života v jeho vodách kvôli extrémne vysokému obsahu solí a minerálov. Vďaka tomu sú ale vody vyhlásené svojimi liečivými vlastnosťami, ktoré boli uznané už za doby Herodesa Veľkého pred viac ako 2000 rokmi. A pretože obsah soli je štyrikrát vyšší než vo väčšine svetových oceánov, plávajú v Mŕtvom mori i neplavci!

Či už pre liečebné vlastnosti, bohatú minulosť alebo tajomnú a očarujúcu krajinu, je Mŕtve more vyhľadávaným turistickým cieľom. Na pobreží vyrastajú nové moderné hotely, reštaurácie aj terapeutické kliniky. Je tu rovnako živo ako predtým, keď bolo miesto navštevované kráľmi, cisármi, obchodníkmi i prorokmi z celého sveta. Na jeho brehoch údajne stálo päť biblických miest – Sodoma, Gomora, Admah, Zebouin a Zoar.

Liečivá soľ

Zloženie soli z Mŕtveho mora je charakteristické vysokým obsahom niektorých minerálov, predovšetkým solí horčíka – asi 30%, draslíka – asi 22%, vápnika, brómu a ďalších. Koncentrácia minerálov stimuluje metabolické funkcie v bunkách a podporuje tak regeneráciu – obnovu buniek. Voda Mŕtveho mora obsahuje 21 minerálov a stopových prvkov. 12 z nich nenájdete v žiadnom inom mori a niektoré z nich sú uznávané a vysoko cenené pre prínos pocitov uvoľnenia, vyživovania pleti, aktiváciu obehového systému a zmiernenia reumatických problémov a metabolických porúch. Soli, bahno aj voda sú využívané pre vyhlásené jordánskej kúpele aj výrobu kozmetických prípravkov.

Vďaka svojej nadmorskej „nížke“ je tu ďalšia vrstva atmosféry, ktorá filtruje určitú časť ultrafialových lúčov, takže slnko nespaľuje pokožku s takou agresivitou, ako by sa podľa polohy zdalo. Táto dodatočná vrstva tiež zaisťuje väčšie množstvo kyslíka. Pri Mŕtvom mori je ho o 10% viac ako vo veľkých mestách a o 5% viac než v iných morských kúpeľoch. Toto miesto je ideálne pre astmatikov a alergikov.

Ako soľ používať?

Použitie soli z Mŕtveho mora sa odporúča pri chronických bolestiach chrbta a kĺbov a pri únave svalov. Zároveň možno soľ využívať pri liečbe kožných ochorení (psoriáza, ekzémy, akné). Vysoká koncentrácia minerálov čistí, regeneruje a prekrvuje každú pokožku.

Kúpele

Najčastejšie použitie sú soľné kúpele. Do vane nasypte soľ a relaxujte. Množstvo soli by malo byť 0,15 – 0,5 kg na 100 l vody. Soľ vsypte do menšieho množstva horúcej vody a po rozpustení doplňte kúpeľ vodou tak, aby vám koncentrácia aj teplota bola príjemná. Dobu relaxácie odporúčame do 20 min. Po ukončení kúpeľa sa môžete buď osprchovať (bez mydla, len vodou) alebo nechať soľ zaschnúť na koži – zase podľa toho, čo vám vyhovuje. Kúpeľ si môžete dopriať 2 – 3x týždenne, ale nezabudnite byť v pokoji a teple aspoň hodinu po kúpeli.

Kúpele majú priaznivý vplyv na ústup prejavov lupienky aj neurodermatídy. Slané kúpele zmierňujú svrbenie. Ak budete pripravovať kúpeľ pre dieťa, dajte menej soli a najprv vyskúšajte, ako bude dieťa kúpeľ znášať a jeho koža reagovať.

Kúpeľové soli z Mŕtveho mora s prídavkom rôznych miestnych byliniek a esenciálnych olejov nájdete v ponuke tu na eshope www.zenavzene.sk.

Inhalácia

Inhalovať je vhodné pri nádche, zápaloch dutín či priedušiek. Priveďte dostatočné množstvo vody k varu, odstavte a rozmiešajte v nej 4 polievkové lyžice soli. Nakloňte sa nad nádobu s vodou, cez hlavu si dajte uterák (ak je para príliš horúca, nechajte uterák voľne). Nadychujte sa nosom a vydychujte ústami. Vydychujte nad vodu tak, aby teplý vzduch z vody smeroval na vaše čelo, obzvlášť ak máte nádchu z prechladenia. Inhalácia by mala trvať 10 – 15 minút.

Silný roztok soli

Dve polievkové lyžice soli rozpustite v štvrť litri vody. Týmto roztokom potrite postihnuté miesta a nechajte pôsobiť cca 1 hodinu aj dlhšie, ak je to možné. Roztok nanesený na kožu môže páliť, buďte preto opatrní pri aplikácii na detskú pokožku a prípadne použite slabší roztok.

Aplikácia silného roztoku soli je vhodná na kožu s prejavmi akné, ekzému či psoriázy. Pri aplikácii na čelo buďte opatrní, aby roztok nevnikol do očí.

Komentáre

komentárov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *