CD Kolo Života

Piesne o ceste ženy a úcte k premenám jej duše a tela. Autori: Kristína Dubajová, Danica Kováčová, Tina Kuchareková; Hudobné aranžmány: Eniesa a Maok

Dostupnosť:
Na sklade
Doba dodania:
ihneď
Obj. čislo:
2001-04

13,00 € s DPH 10,83 € bez DPH

+ -

CD Kolo Života

CD obsahuje 16 nádherných skladieb: Zrodenie ' Mesiačiky ' Spln ' Milovanie ' Svadobná pieseň ' Pôrod ' Matka ' Divoška ' Kňažka ' Rázcestie ' Kráľovná ' Nov ' Stará mama ' Vedma ' Smrť ' Kolo života

"Vstúpte spolu s nami do hlbín ženskej duše a započúvajte sa do piesní o pozemskej ceste života ženy od narodenia až po smrť. Sú o kľúčových prechodových a iniciačných momentoch na našej púti tak ako ich vnímame my, ženy. Odhaľujú spoločnosťou neprijaté témy, sú o uctení si ženy v každom veku, o prijatí kolobehu života a smrti.

... každá pieseň má za sebou príbeh, alebo skúsenosť jednej z nás a veríme, že sa odkazom dotkne aj vašich sŕdc. Ak ste zacítili pri niektorej z nich odpor alebo naopak veľkú príťažlivosť, je to pozvánka preskúmať práve túto tému vo svojom živote. Pri práci na tomto albume sa aj nám otvárali mnohé otázky okolo zažitých spoločenských tabu a zvedomovali sme si vlastné presvedčenia a ich vplyve na náš život."

Autori CD Kolo Života
 

Viac o piesňach na CD Kolo Života sa dozviete v "Doplňujúcich informáciách" vyššie :-)

Vhodným doplnkom k tomuto hudobnému dielu je Spevník Kolo Roka a Kolo Života alebo avalonský kalendár Kolo roka. Upozorní vás na striedanie jednotlivých sviatkov a Bohýň, ich patróniek, ktoré sú svojou podstatou rovnaké v pohanskej aj slovanskej ľudovej kultúre.

 

 

zdroj: www.koloroka.sk

Doplňujúce informácie

Piesne o ceste ženy a úcte k premenám jej duše a tela.

1. Zrodenie - Začiatok pozemského života je nová šanca rodiacej sa duše prejaviť sa a zhmotňovať svoje zámery a poslanie. Dostávame možnosť pochopiť a prijať, že v každom momente je každý z nás správne práve tam kde je, práve taký aký je a dostávame presne to, čo práve potrebujeme pre rozvoj našej duše. Preberáme zodpovednosť za svoje myšlienky, slová a skutky a vedome si tvoríme svoj život.

2. Mesiačiky - Príprava dievčatka na prvú menštruáciu - na cestu ženy. Mama uvádza svoju dospievajúcu dcérku do kruhu žien a vraví jej, že iba ak si navždy zachová svoju vnútornú slobodu a divokosť = pravdivosť (symbol venčeka), iba vtedy môže prevziať zodpovednosť za svoj život, naplno a v láske sa oddať svojmu mužovi. V odkaze je aj varovanie aby nikdy nevymenila svoju „tuleniu kožu“ = vlastnú podstatu, spontánnosť a radosť malého dievčatka za poslušnosť a obetovanie sa, tak ako nám to často po celé generácie odovzdávali naše mamy, babičky a prababičky.

3. Spln - Oslavná pieseň o stretávaní sa žien v kruhu počas splnovej noci a ich vedomé prepojenie s cyklami Luny a jej fázami. Porozumenie vrcholom a hĺbkam menštruačného cyklu pomáha vniesť do života vitalitu, plodnosť, zdravie a kontakt s hlbokou vnútornou múdrosťou na ceste spirituálneho rozvoja ženy. Prináša nám starodávnu dôležitosť ženských kruhov, tak ako sa ženy stretávali odnepamäti. Bez súťaženia, porovnávania a hodnotenia, nie ako vymedzovanie sa proti mužom, ale ako miesto kde žena načerpá svoju výživu, aby mala z čoho rozdávať svojej rodine, svojej práci a zdieľať ju so svojim mužom.

4. Milovanie - Pieseň o čistej láske dievčiny k svojmu milému, o ich plnom oddaní sa jeden druhému a splynutí v jedno. Prvé milovanie je jednou z kľúčových skúseností mladej dospievajúcej dievčiny. Okolo sexuality je však stále toľko tabu, predsudkov a domnienok a na druhej strane sme zo všadiaľ atakovaní kultom mladého ženského tela a povrchnej sexuality. Ani jedno z toho nevytvára priestor pre prirodzené prijatie jedinečnosti každého ženského tela ako posvätného chrámu, ktoré žena v milovaní zdieľa v tanci nehy a vášne s mužom aby sa stretli vo svojich srdciach.

5. Svadobná pieseň - Ženy a muži tak rozdielni - dve opačné polarity navzájom priťahované k sebe magickou silou. Obradná svadobná pieseň ktorá ospevuje zdravé ženstvo a mužstvo, ich vzájomné dopĺňanie sa a spoločné tvorenie. Prináša zmenu uhlu pohľadu na manželský sľub - zo sľubu poslušnosti na sľub slobody a lásky. Sľub vernosti na sľub odovzdania sa v dôvere „pokým bude prúdiť láska“ (teda nie až kým nás smrť nerozdelí). Pieseň je požehnaním vstupu do spoločného života rešpektujúc slobodu a jedinečnosť toho druhého.

6. Pôrod - V tejto pesničke je zachytený prirodzený pôrod v jeho naturálnosti odovzdaní a extatickosti, ktorá nás spája s divokosťou prírody. Pôrodné sťahy ako život sám, raz si dole, raz hore. Je to modlitbička a prejavenie podpory všetkým ženám, ktoré sú už pripravené priviesť svoje deti v pokoji, v dôvere, a v bezpečí, aké si každá žena zvolí. Aby sa detičky na tento svet rodili s úctou k zázraku zrodenia. Nech táto pieseň posilní každú ženu pred pôrodom i v samotnom pôrodnom procese, a spojí ju s jej vnútornou múdrosťou a silou. Nech je modlitbou za zmenu pôrodníctva na Slovensku. Pôrod ako veľké zasvätenie ženy pri ktorom sa rodí nielen dieťatko, ale aj matka, otec a nová rodina.

7. Matka - Premena a iniciácia milenky v matku. Odrazu je toho tak veľa, celý život sa zmení, ako to všetko zvládnuť?, Aké veľké prekvapenie, že pôrodom sa to nekončí, ale všetko iba začína. Sme zmietané pod návalom informácií: ako dojčiť, nosiť, bezplienkovať, vychovávať svoje dieťa, očkovať, či neočkovať...? Alebo sa bezradne odovzdávame do rúk lekárov, zotrvávame v starých nefunkčných zvyklostiach a podliehame tlaku spoločnosti. A pritom väčšinou stačí počúvať a nasledovať svoje materinské pudy, uveriť vlastným pocitom – múdrosti svojho tela, spojiť sa so svojim bábätkom a dôverovať, že naše srdce nás bezpečne povedie. Toto dieťatko si zvolilo práve Teba, práve vás aby si tu na Zemi zažilo práve túto lekciu.

8. Divoška - Prijatie svojej divokej podstaty je často tŕnistá cesta do hĺbky svojej duše, ktorá vedie cez vlastné tiene, no na jej konci čaká veľký dar sebaprijatia a sebalásky. Vykročiť vyžaduje odvahu vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, oslobodiť sa od vlastných strachov a pochybností, od hanby, vymaniť sa zo štruktúry pravidiel tejto doby, od dogiem spoločnosti, opustiť formu a hľadať obsah. Divoká žena je predovšetkým verná sama sebe, pravdivá a zodpovedná, chráni všetko čo slúži životu a láske. Zodpovednosť je pre ňu slobodná voľba a sloboda je zodpovednosť žiť pravdivo. Nachádzať slobodu nie z miesta revolty či boja, ale z miesta divokého bubnujúceho srdca.

9. Kňažka - Každá žena je kňažka, túto zručnosť a poznanie máme hlboko v sebe. Kňažka je mostom medzi viditeľným a neviditeľným. Ide cestou spoznávania seba, vesmírnych zákonov, vyššieho princípu univerza, učí sa za slovami počuť nevyslovené, vidieť neviditeľné a cítiť neprejavené... Dovoľuje si otvárať sa svojim talentom a poslaniu, nech je akékoľvek. Nasledovať svoju radosť. A v určitom momente sa stáva tou, ktorá začína inšpirovať vlastným životom, postojmi, odvahou, osobitosťou ďalšie ženy a podporuje ich na ceste. Nie je to len žena, ktorá sprevádza obrady a ceremónie. Poslanie kňažky sa dá vyjadriť a žiť premnohými spôsobmi.

10. Rázcestie - Ako to máme po mnohých rokoch v partnerstve? Cítime opustenosť? vnímame prázdnotu? máme nenaplnené túžby? Alebo je tu ešte stále príťažlivosť a vôľa zažívať blízkosť so svojim mužom? Táto pieseň je aj o márnej túžbe ega, aby sa veci nemenili, o boji s časom, starnutím, o neprijatí toho, že dlhodobým súžitím sa vzťah mení. O závislosti a manipuláciách v partnerstve. O tom, ako to čo nám chýba hlboko vo vnútri zrkadlí náš partner. O vnímaní našej vlastnej hodnoty, až kým prestávame byť závislé na hodnotení a pozornosti okolia…pretože až vnútorná sloboda nám umožňuje nadviazať a žiť plnohodnotný partnerský vzťah. Kríza v partnerstve je križovatka – príležitosť slobodne si vybrať ktorou cestou ďalej ísť. Ako však vedieť, kedy je partnerstvo ukončené a je čas odísť a kedy je to len únik zo životnej lekcie?

11. Kráľovná - Koľko predsudkov a dogiem je spojených s obdobím menopauzy, aký tlak vyvíja spoločnosť na starnúcu ženu, akoby strata mladého krásneho tela a ukončenie plodnosti znamenali odchod do zabudnutia. Akoby tým, že už vychovala svoje deti skončila jej úloha. Je na nás, či tlaku podľahneme a premrháme život chytaním strateného času, alebo ako kráľovné v láske prijmeme plynutie života a vykročíme po novej ceste kde svoju plodnosť môžeme vyjadriť tvorivosťou a svet obohatiť prejavením vlastných talentov. Po prechode nás čaká ešte dlhý úsek aktívneho života. Si pripravená ukázať svoje šediny?

12. Nov - Temná Luna prináša dar v tieni noci prepustiť všetok svoj žiaľ, smútok, bolesť i hnev... koľko si toho zase tak dlho niesla?!!! Si už múdra a vieš, že to nikomu neslúži, že keď sa trápiš, ubližuješ najmä sebe. Predýchni miesta v tele, kde cítiš napätie a pusti to všetko do tmavej noci. Luna je Tvoja Pramatka, vyspievaj jej svoje bôle a keď si myslíš, že nevieš spievať, môžeš aj zavýjať. Počujeme Ťa sestra.

13. Stará mama - Vnúčatká prinášajú do života starnúcej ženy novú ľahkosť, hravosť a radosť, a vedomá babka láskavo sprevádza svoje vnúčatká s nadhľadom, múdrosťou a tak necháva slobodu sebe aj im.

14. Vedma - Starena už zažila výslnie aj pády, straty aj zisky, bola zradená a aj zradila..., každá žena sa môže rozhodnúť, či bude starnúť v role zatrpknutej a ufrfľanej obete, alebo svoje skúsenosti pretaví v bohatstvo múdrosti súcitného srdca. Vráťme vážnosť starým múdrym ženám tak ako to robili prírodné národy, ktoré si múdre rady starých ľudí vážili nadovšetko.

15. Smrť - Ako sa zachováme v čase vlastnej smrti? Nik nevie... Hovoriť o smrti, je spoločenské tabu a považuje sa za obzvlášť necitlivé rozprávať sa o nej s ľuďmi, ktorých sa bezprostredne týka. Takže ich vtom nechávame samých a často nemajú s kým zdieľať svoje pocity. Akoby smrť ani nebola súčasť života. Skoro každý už zažil smrť niekoho milovaného. Bolesť ktorú sme pri tom cítili, je ten dôvod prečo o nej nechceme počúvať... Ale neuvedomujeme si, že to nebolí samotná smrť ale odpútavanie sa od toho na čom lipneme, je to náš odpor a neprijatie prirodzeného kolobehu života – smrti – života. Odkaz smrti v tejto piesni pre nás je: Ži naplno! Teraz! Nečakaj, nemárni čas, každá chvíľa je dar. ŽI A MILUJ!

16. Kolo života - Smrti - Života sa krúti ďalej…