Ľanový olej BIO - čerstvý

Rastlinný, za studena lisovaný olej v BIO kvalite. Jeden z najvzácnejších olejov, ktorý zároveň patrí medzi tie najbohatšie zdroje mastných kyselín. "Olej tretieho tisícročia" má žlto-zlatú farbu a jemne orieškovú chuť s horkými podtónmi. Čarovať s ním môžete výhradne v studenej kuchyni. Rastlinné oleje sú nazývané tekutým svetlom. Sú zásobárňou energie a mnohých jedinečných látok a živín.

Výrobca:
BEWIT
Dostupnosť:
Na sklade
Obj. čislo:
1701-151-1
Obsah balenia:
1 ks

5,00 € s DPH 4,55 € bez DPH

+ -

Ľanový olej BIO - čerstvý

Benefity ľanového semienka a produktov z neho sú známe už viac ako 7000 rokov. Samotný latinský názov "Linum usitatissimum" vypovedá o všestrannosti a užitočnosti tejto olejniny, z ktorých semienok sa ľanový olej získava.
 

Blahodarné účinky spísal samotný Hippokrates

Známy Hippokrates, ktorý je považovaný za otca medicíny, nedal na tento tekutý zázrak dopustiť. Vo svojich lekárskych spisoch Corpus Hippocraticum podrobne spísal všetky blahodárne účinky ľanového oleja. V jednotlivých spisoch sú tak vyhľadateľné cenné informácie a odporúčania týkajúce sa ako vonkajšieho, tak vnútorného použitia.

Dokonca ani výlisky, čiže odpadový produkt vznikajúci pri lisovaní oleja, neprišli nazmar. Vďaka svojej vysokej nutričnej hodnote sa pridávali do krmiva pre vtedajší dobytok.

 

PESTOVANIE A PÔVOD

Ľanový olej sa radí medzi tie najvzácnejšie oleje

Ľan siaty je pomerne známou a široko rozšírenou olejninou. Vo voľnej prírode ho len tak neprehliadnete. Dorastá totiž do výšky skoro jedného metra a kvitne nádhernými blankytne-modrými kvetmi s jemne bielym nádychom.

Plodom ľanu siateho je rozpadavá alebo uzavretá tobolka. Vnútri tobolky sú tmavohnedé zrniečka oválneho tvaru, z ktorých sa lisuje výsledný olej. Na liter kvalitného oleja sa spotrebuje až 7 kg ľanových semienok. Preto sa ľanový olej radí do skupiny tých najvzácnejších olejov.

Semienka, z ktorých ľanový olej lisujeme, pochádzajú z Indie.

 

ZLOŽENIE A CHARAKTERISTIKY

Jeden z najbohatších zdrojov esenciálnych mastných kyselín

Ľanový olej sa považuje za jeden z najbohatších zdrojov esenciálnych mastných kyselín. Vyslúžil si tým aj označenie "olej tretieho tisícročia". Výnimočnosť tohto žlto-zlatého oleja spočíva predovšetkým v ideálnom pomere obsiahnutých esenciálnych omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Tie tvoria nepostrádateľnú súčasť vyváženého jedálnička.

 

Živinami nabitá potravina

Esenciálne mastné kyseliny si telo nedokáže vytvoriť samo, preto ich musíme prijímať v strave. Spolu s ďalšími, v oleji obsiahnutými biologicky aktívnymi látkami, predstavuje tento RAW za studena lisovaný olej doslova živinami nabitú potravinu.

 

POUŽITIE

V zeleninových a strukovinových šalátoch, na chrumkavý chlieb, do jogurtu aj tvarohu.

Čerstvo lisovaný ľanový olej je typický svojou jemne orieškovou chuťou s doznievajúcimi horkými podtónmi. Využíva sa výhradne v studenej kuchyni, pretože jeho telu prospešné látky sú citlivé na vysoké teploty. Výborný je v kombinácii so studenými zeleninovými a strukovinovým šalátmi. Odporúčame ním pokvapkať chrumkavý chlieb alebo iné obľúbené pečivo. Lyžicu ľanového oleja môžete vmiešať aj do jogurtu a tvarohu.

 

Slovenský botanický názov: Ľan siaty

Anglický názov: Linseed oil

Latinský názov: Linum usitatissimum Seed Oil

Vyrobené: Česká republika
 

Ak chcete vedieť viac, pripojte sa k BEWIT komunite a získajte trvalý prístup k výhodnejším cenám, zľavám a hodnotným informáciám o esenciálnych olejoch, aromaterapii, zdraví a zdravom životnom štýle TU