HORČIČNÝ OLEJ

Rastlinný, za studena lisovaný olej v BIO kvalite. Rastlinné oleje sú nazývané tekutým svetlom. Sú zásobárňou energie a mnohých jedinečných látok a živín.

Výrobca:
BEWIT
Dostupnosť:
do 7 dní
Obj. čislo:
1701-91
Doba dodania:
do 7 dní

7,01 €

+ -

HORČIČNÝ OLEJ

Za studena lisovaný olej zo semien horčice bielej alebo tiež horčice siatej (Sinapis alba). Horčica biela je stará a veľmi známa kultúrna plodina patriaca medzi medonosné rastliny. Povesti hovoria, že naši predkovia pridávali horčičné semienka do nálevov a kadidiel bojovníkom, aby tak podporili a znásobili ich silu. Horčicu spoznáte podľa jasne žltých kvetov, ktoré kvitnú až z meter vysokej byle v období júna a júla.
 
Najčastejšie spojenie s horčicou máme ako s potravinárskym ochucovadlom, málokto ale vie, že sa zo semienok vyrába tento horčicový olej, ktorý má blahodarné vnútorné a vonkajšie účinky. Olej má žltkastú farbu a svoje špecifické aróma, ktoré sa často využíva pre indickú kuchyňu.
 
Aróma skvele vynikne v spojení s koriandrom a čiernym korením. Za studena lisované oleje najlepšie využijeme pri príprave šalátu, horčicový olej veľmi zvýrazní chuť zeleniny, do ktorej nasaje. Výhoda pridania tohto oleja môže byť tiež v konzervácii, a preto má mnoho využití pri konzervovaní a nakladaní zeleniny alebo húb. Špecifické je použitie k varenému mäsu alebo rybám, kedy pokrm získa úplne inú zvláštnu chuť. Pri pečení cesta alebo chleba dodá horčicový olej krásnu žltú farbu a nadýchanosť, zároveň zakonzervováním predĺži jeho čerstvosť.
 
"Olej je riedkej konzistencie a dobre sa vstrebáva. Jeho účinky sú prekrvujúce, zahrievajúce, povzbudzujúce a stimulujúce. Používa sa ako hrejivý prostriedok pri masírovaní studených rúk alebo na masáže tela pri zimomrivosti, prechladnutí, nedostatku energie a celkovej únave. Prekrvuje pokožku a hodí sa tiež do masážnych zmesí či balzamov na bolesti kĺbov a svalov spôsobených chladom. Obsahuje dôležité esenciálne mastné kyseliny omega-3 a omega-6, pri vnútornom užití podporuje trávenie a pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi."
Adéla Zrubecká: Aromaterapie podle ročních období

Z iného odvetvia má horčicový olej uplatnenie napríklad pri výrobe mydla.
 
Má skvelé účinky na suchý dráždivý kašeľ a rozpustenie hlienov pri použití ako zábal/zápar pri jeho zmiešaní s účinnými esenciálnymi olejmi či ich zmesami.

Alergény: Mustard / Horčica

Skladujte v suchu, chráňte pred teplom.

Slovenský botanický názov: Horčica siata
Anglický názov: Mustard oil
Latinský názov: Sinapis Alba Seed Oil
Miesto pôvodu: India